ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 • Poranna gimnastyka misiowa:

– misie wesoło podskakują;
– misie wspinają się na drzewo po miód;
– misie wylizują miód z dzbanka;
– misie opędzają się od roju pszczół;
– misie głaszczą się po najedzonym brzuszku;
– misie smacznie zasypiają.

 • „Stary niedźwiedź” – zabawa kołowa ze śpiewem.
 • „Misiowa powitanka”- zabawa integracyjna w kole.
 • „Niedźwiedź” – krótkie utrwalenie wiadomości o niedźwiedziach żyjących w naturalnym środowisku (brunatny, polarny, koala, panda).
 • „Historia pluszowego misia” – opowiadanie nauczycielki.
 • „Mały miś” – śpiewanki – pokazywanki.

Jedna łapka, druga łapka,
jestem mały misio.
Trzecia łapka, czwarta łapka,
A to moje pysio.
Zjadam miodek, lubię miodek,
Mam już pełny brzuszek.
Teraz sobie smacznie zasnę,
Bo odpocząć muszę.

 • „Parada misiów w sali” – prezentacja misiów wykonanych przez dzieci w przedszkolu.
 • „Miś jest…” – recytacja wiersza przez dzieci dla swoich misiów

Miś jest mały i puchaty.
Miś jest fajny i kudłaty.
Miś jest gruby tak jak kula.
Misia zawsze się przytula.

 • „Wesołe Misie” – zabawy muzyczne- pociąg misiowy przy piosence „Jadą, jadą misie”

1. Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.
2. Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
A misiowa jak może, prędko szuka w komorze,
Plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
3. Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Zjadły misie plastrów sześć
I wołają: „jeszcze jeść!”
4. Jadą, jadą misie, tra la la la la,
Śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
Przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
Przyjechały do boru, narobiły rumoru.

 • „Miś z laleczką” – taniec w parach, ilustracja ruchowa do piosenki

Miś z laleczką podrygują tak,
Podskakują tak: raz i dwa,
Gdy poleczkę wytupują tak,
Wytupują tak: raz i dwa!
Miś zabawnie tak, głową kiwa tak,
Głową kiwa tak: raz i dwa!
A laleczka tak, się zaśmiewa tak, Się
zaśmiewa tak: ha, ha, ha!
Miś z laleczką tańczą ładnie tak,
Tańczą ładnie tak: raz i dwa.

 • „Bajkowe misie” – zaprezentowanie ilustracji misiów występujących w bajkach, zgadywanie przez dzieci tytułów bajek, z których pochodzą niedźwiadki: Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Yogi, Miś Colargol, Gumisie, Masza i niedźwiedź.
 • „Dyskoteka misiowa” – tańce z misiami w rytm muzyki.
 • „Święto Pluszowego Misia” – podziękowanie za wspólną zabawę – rozdanie wszystkim dzieciom dyplomów.

TERMINARZ REALIZACJI PROJEKTÓW W ROKU SZKOLNYM 2020/2021

 • „MARCHEWKA” – projekt realizowany od 12.10. do 23.10.2020
 • „BAWIMY SIĘ KOLORAMI” – projekt realizowany przez cały rok szkolny 2020/2021

ZAMIERZENIA WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNE W ROKU SZKOLNYM 2020/21

 • LISTOPAD

Tematy kompleksowe:

 • „Nasza mała ojczyzna”

– dzieci dowiedzą się, co to jest PATRIOTYZM, po wysłuchaniu wiersza „Nasze podwórko” L. Kerna, dzieci zdefiniują to trudne hasło,dowiedzą się, jak przedszkolak może okazywać swój patriotyzm – na przykład należy dbać o najbliższe otoczenie, by każdy czuł się w nim dobrze, odnosić się z szacunkiem do ludzi i przyrody, znać i traktować z należytym szacunkiem symbole narodowe;
– wykonamy flagę Polski, które posłużą do wielu zabaw rozwijających empatię, szacunek, spostrzegawczość, utrwalą wizerunek flagi, malując je, układając z klocków, utrwalając nazwy ich barw oraz kolejność występowania;
– dzieci poznają różnice między miastem i wsią, dowiedzą się, co można spotkać w tych miejscach;
– dzieci utrwalą nazwę miejscowości, w której mieszkają;
– będziemy rozmawiać na temat typów domów i miejsc, w których się je buduje (jurty, igloo, domy z trzciny itd.;
– dzieci poznają jednego z największych muzyków wszechczasów – Fryderyka Chopina, oraz jego wybrane utwory (Walc Des–dur), nauczą się tańca z chustami;
– wykonamy kotyliony, ćwicząc sprawność rąk: owiniemy szablon krepiną i połączyły elementy w całość.

 • „Mój dom – Polska”

– dzieci poznają najbardziej charakterystyczne krainy w Polsce – nad morzem, w górach, nad jeziorami, dowiedzą się, do czego służy mapa, jak odczytywać jej symbole, będą ćwiczyły kierunki w przestrzeni, określając, gdzie leżą wybrane krainy (na górze mapy – morze, na dole mapy – góry);
– dzieci poznają symbole narodowe, poszerzając słownik o nowe słowa (flaga, herb, godło), określą wygląd i kolory symboli, wysłuchają hymnu narodowego i dowiedzą się, jak należy się zachować się podczas słuchania „Mazurka Dąbrowskiego”;
– dzieci zapoznają się z treścią wybranych legend (o warszawskiej Syrence), wysłuchają wiersza „O warszawskiej Syrence”, a zdobytą wiedzą podzielą się na forum grupy;
– zajęcia muzyczno – ruchowe poświęcone górom pozwolą poznać ich mieszkańców, charakterystyczne stroje, gwarę, muzykę, taniec, dzieci spróbują naśladować taniec z ciupagami do utworu „W murowanej piwnicy.

 • Projekt edukacyjny „ Miś”

– przygotowujemy wspólnie siatkę pojęć z interesującymi dzieci pytaniami, na które będziemy szukać odpowiedzi;
– w sali przedszkolnej zorganizujemy kącik poświęcony misiom: zabawkowym i tym prawdziwym – żyjącym w naturze;
– będziemy uczyć się rozpoznawać i nazywać emocje, rozwijać umiejętności radzenia sobie z emocjami w różnych sytuacjach, nawiązywać bliższe relacje z innymi, rozwijać pamięć podczas nauki na pamięć piosenek: „Deszczyk”, „Chrapu, chrap w mroźną zimę” oraz „Misiowej rymowanki”, nauczymy się dzielenia zbioru ze względu na jedną cechę wspólną np. kolor, dzięki czemu poćwiczymy zarówno spostrzegawczość, jak i nazwy kolorów oraz umiejętność argumentowania, dlaczego coś nie pasuje do danego zbioru, będziemy się uczyć umiejętności czekania na swoją kolej podczas wypowiedzi;
– będziemy kodować, odczytywać instrukcje, zapoznamy się z pojęciami obrót w prawo, obrót w lewo;
– na zajęciach plastycznych będziemy ćwiczyć sprawność manualną, przygotowując sylwetę misia z kartonu (wypychanie drobnych elementów, naklejanie elementów z plasteliny, bawiły się stemplami.

 • Listopad /Tydzień XII/

Drodzy Rodzice!

To był drugi tydzień poświęcony wartości, jaką jest ROZWÓJ. Tym razem wartość rozpatrywaliśmy w kontekście ekologii i ulubionych zajęć dziecka w przedszkolu.

Dzieci definiowały swoimi słowami, czym jest ekologia, uzgodniły wspólnie, że każdy z nas może być dobry dla Ziemi, szanować ją, co pokazuje między innymi wtedy, gdy: wyrzuca śmieci do kosza, segreguje śmieci, podlewa rośliny i nie niszczy ich, oszczędza wodę. Przedszkolaki utrwaliły tę wiedzę, poznając piosenkę „Krasnoludki – Ekoludki”. Poza tym dzięki bohaterom opowiadania „Kiciuś Perski i pomysł na recykling” dowiedziały się, że stare przedmioty, które większość z nas wyrzuca, mogą być ponownie wykorzystane – wystarczy pomysł i przystosowanie przedmiotu do nowej funkcji. Dzieci dały drugie życie folii bąbelkowej, która kiedyś była wykorzystana do zabezpieczenie delikatnych przedmiotów, a my wykorzystaliśmy ją na dywanik sensoryczny w przedszkolu.
Poza tym przedszkolaki zrobiły „gniotka”, który pomaga się uspokoić. Rozwijały wyobraźnię podczas zabaw parateatralnych, przebierając się w samodzielnie pokolorowane stroje z papieru. Dzieci uczyły się także nazywać przeciwieństwa: duży – mały, czysty – brudny, mokry – suchy. Eksperymentowały z papierem, sprawdzały, które zmiany są odwracalne, które nie, uczyły się poprawnego użycia wyrazów najpierw – potem. Ten eksperyment uświadomił dzieciom, że należy szanować rzeczy, np. zabawki, by służyły nam jak najdłużej, bo jeśli je zniszczymy i zmiany będą nieodwracalne, zabawka będzie bezużyteczna.
Dzieci muzykowały za pomocą kasztanów i kamieni, papieru, folii, pudełek. Na zajęciach plastyczno – technicznych ćwiczyły sprawność manualną, przygotowały ciastolinę, lepiły z plasteliny, ćwiczyły prawidłowe trzymanie nożyczek oraz wycinanie. Na zajęciach Kącika Dobrego Startu usprawniały wzrok, słuch oraz umiejętności grafomotoryczne.

Polecamy Państwu wspólną wyprawę do parku, lasu, na działkę w poszukiwaniu „skarbów”. Może je dowolnie łączyć za pomocą sznurków, nitek, włóczki, plasteliny, kleju, ozdabiać guzikami, brokatem, kawałkami materiałów, piórkami i stworzyć piękne zabawki. Skarby można włożyć do pudełka i otworzyć w pochmurny dzień, by dziecko mogło sobie przypomnieć, gdzie je znalazło, co przedstawiają figurki, z jakich elementów są zbudowane, jak wyglądały etapy przygotowania figurek. Dzięki temu będzie ćwiczyło mowę, wykorzystywało zwroty dotyczące następstwa czasu, utrwalało nazwy materiałów przyrodniczych.

Na zajęcia w następnym tygodniu prosimy o przyniesienie: niewielkiego słoiczka oraz figurki, która się w nim zmieści. Będziemy przygotowywać odpowiedniki „magicznych kul”.

 • Grudzień /Tydzień XIII/

Drodzy Rodzice!

W tym tygodniu omawialiśmy wartość, jaką jest DOBRO. Rozmawialiśmy o niej między innymi w kontekście nadchodzącej zimy, pomocy zwierzętom w tym trudnym czasie.

Dzieci zapoznały się z wierszem „Zuzia i Zima”, „Ptasie ślady”, wysłuchały utworu „Zima” A. Vivaldiego, utwory wprowadziły je w tematykę tej najzimniejszej pory roku. Poznały oznaki zimy (mróz, śnieg) i dowiedziały się, jak się rozgrzać w mroźne dni – ćwiczyły między innymi robienie popularnych masażyków. Obserwowały ptaki z przedszkolnego ogrodu, omawiały ich wygląd oraz ćwiczyły spostrzegawczość, szukając ptasich śladów na śniegu. Uczyły się skakać obunóż jak ptaszki.
Poza tym poznały nazwę i kształt kwadratu, wycinały tę figurę po śladzie, tworzyły budowle z kwadratów. Dowiedziały się, kto mieszka w igloo, z czego jest zbudowany taki dom. Ponieważ zima kojarzy się z jeszcze jedną figurą geometryczną – kulą – dzieci przygotowały na zajęciach ozdobę nawiązującą do szklanej kuli, by w domu przypominała im magię zimy.
Na zajęciach ruchowych bawiły się w czołganie, podskakiwanie, rozciąganie ciała, co bardzo przydało się podczas zajęć muzycznych, gdy dzieci uczyły się słów i tańca do piosenki „Bałwanek”. Nauczyły się także nowego kroku tanecznego zwanego „krokiem dostawnym”.
W Kąciku Dobrego Startu przedszkolaki poznały piosenkę „Termometr”, omawiały zasady jego działania.
Czy podczas tych zajęć dzieci dowiedziały się, jak być dobrym? Tak, dzieci zdefiniowały sytuacje, kiedy można o kimś powiedzieć, że ktoś jest dobry (podaje komuś nożyczki czy klej, podnosi śmieci z podłogi i wrzuca je do kosza na śmieci, nie przeszkadza innym dzieciom podczas śpiewania).

Zachęcamy, aby podczas codziennych czynności, sytuacji, jakie obserwujemy w miejscach publicznych wyjaśniać dziecku, co jest dobre, a co złe. Po przeczytani bajki można dopytać dziecko, która postać była według niego dobra, która zła i dlaczego tak myśli. Warto zauważać poprawne, grzeczne zachowania dziecka, wzmacniać je uśmiechem, przytuleniem, miłym słowem.

Nauka języka angielskiego:

 • Słownictwo

Family: daddy, mommy, brother, sister, baby

Toys and things: train, car, baloon, prezent, door,

Body parts: eyes, nose, ears, arms, leg, feet (paw)

Activities: come with me, jump up hight, turn around, bend down low, touch to ground, sky

 • Piosenki

The Finger Family

Daddy finger daddy finger where are you

Here i am here i am how do you do?
M
ommy finger mommy finger where are you?

Here i am here i am how do you do?
B
rother finger brother finger where are you?

Here i am here i am how do you do?
S
ister finger sister finger where are you?

Here i am here i am how do you do?

Baby finger baby finger where are you?

Here i am here i am how do you do?

I can see the train

I can see the train I can see the train

Toot, toot, toot, toot I can see the train.

Come with me

Teddy and dolly I say come with me come with me come with me

Teddy and dolly come with me and what you are see?

Baloon

Teddy and dolly I say come with me come with me come with me

Teddy and dolly come with me and what you are see?

Prezents, prezents, prezents!

Happy birthday Teddy

Happy birthday dear Teddy.

Happy birthday to you.

Happy birthday dear Teddy.

Happy birthday to you.

I love my Teddy Bear
My teddy bear has two eyes, two eyes, two eyes.
My teddy bear has two eyes. I love my teddy bear.
My teddy bear has one nose, one nose, one nose.
My teddy bear has one nose. I love my teddy bear.
My teddy bear has two ears, two ears, two ears.
My teddy bear has two ears. I love my teddy bear.
My teddy bear has two arms, two arms, two arms.
My teddy bear has two arms. I love my teddy bear.
My teddy bear has two legs, two legs, two legs.
My teddy bear has two legs. I love my teddy bear.
My teddy bear has four paws, four paws, four paws.
My teddy bear has four paws. I love my teddy bear

Touch your head.

Touch your head.

Touch your nose.

Clap your hands.

Touch your toes. Sit down.

Stand up.

Everybody turn around.

Put your hands up.

Put your hands down.

The Parachute Dance

Everybody walk.

Everybody stop.

Everybody run!

Everybody stop.

Put your hands up.

Put your hands down.

Put your hands up.

Put your hands down.

Everybody jump.

Everybody jump. Stop.

Everybody walk.

Everybody stop!

Everybody run.

Everybody stop.

Put your hands up.

Put your hands down.

Put your hands up.

Put your hands down.

Everybody jump.

Everybody jump. Stop.

Everybody walk.

Everybody stop.

Every run! Everybody stop.

Put your hands up.

Put your hands down.

Put your hands up.

Put your hands down.

Everybody jump. Everybody jump. Stop.

 

 • PAŹDZIERNIK

Idzie jesień przez świat:

 • Zabawa  „Pachnący wrzos” – pobudzanie zmysłów;
 • Zabawa relaksacyjna„Ciepła łąka”, uwrażliwianie na przyrodę;
 • Spacer w ogrodzie połączony ze zbieraniem darów jesieni „Tajemniczy koszyk” , odkrywanie świata, dostrzeganie zmian w przyrodzie;
 • Zabawa językowa „Wymyśl zdrobnienie” ,rozwijanie mowy, nauka tworzenia zdrobnień;
 • Zabawa ruchowo – naśladowcza „Trawka na wietrze” , odtwarzanie ruchem zjawisk przyrodniczych;
 • Praca plastyczna  „Wrzosy” , praca indywidualna z dzieckiem, usprawnianie palców;
 • Zabawa ruchowa „Jesienne słońce i wiatr”,  rozwijanie  sprawności  ciała;
 • Praca z obrazkiem  „Jesienne opowieści o skarbach”, rozwijanie płynnego wypowiadania się na znane tematy;
 • Zabawa ćwicząca słuch  i spostrzegawczość „Jesienna zabawa”;
 • Zabawa ćwicząca pamięć „Jaki kolor, taka pora”;
 • Zabawa badawcza „Chlupoczące miseczki” – eksperyment dotyczący właściwości wody;
 • Zabawa matematyczna „Bystre oczka” – porównywanie wielkości, nabywanie umiejętności używania określeń mały, duży.

Skarby jesieni:

 • Zabawa językowa „Fryzurka jak cebulka” – rozwijanie mowy, usprawnianie palców rąk;
 • Zabawa ruchowa „Zdrowy przedszkolak” – propagująca zdrowe odżywianie;
 • Zabawa dydaktyczna „Cebula ciepło ubrana”;
 • Praca plastyczna „Cebulki” – ćwiczenie sprawności palców;
 • Zabawa ruchowa „Ubranka cebulki” – zabawa  integracyjna;
 • Zabawa dydaktyczna „Zgaduj-zgadula” – usprawnianie zmysłu dotyku;
 • Zabawa językowa „Jak wygląda dynia?” – ćwiczenie wypowiedzi na temat;
 • Praca indywidualna „Sprawne paluszki” – usprawnianie palców;
 • Ćwiczenia oddechowe „Zmiana miejsc”;
 • Zabawa plastyczna „Piękne dynie” z wykorzystaniem kredek pasteli;
 • Zabawa matematyczna „Gałązki jarzębiny” – utrwalanie nazw i kształtu figur geometrycznych;
 • Zabawa z kodowaniem „Skarby jesieni” – ćwiczenie orientacji w przestrzeni w stosunku do obiektu.

Projekt edukacyjny „ Marchewka” w okresie: 06.10 – 16.10.2020

Zapoznanie dzieci z warzywem – marchewką, odkrywanie wartości odżywczych oraz nieocenionego wpływu na  wygląd i zdrowie. Jednym z zadań będzie projektowanie marchewkowych stworków. W sali przez cały czas projektu będzie  królowała ” Jej Wysokość Marchewka”. Dzieci będą poznawały marchewkę na różne sposoby i wszystkimi zmysłami. Zaobserwują  sposób  obierania i mycia marchewki,  będą określały kształt, kolor oraz  smak marchewki. Założymy  w sali pomarańczowy kącik marchewkowy. Będziemy śpiewać piosenkę na „ Marchewki urodziny”.

Podsumowaniem projektu   pracy plastyczno – technicznej ” Największa marchewka  ” oraz wykonanie wystawy zdjęć i prac dzieci dotyczących projektu.

Bawimy się z kolorem  żółtym: poniedziałek 05.10.202 , zabawa edukacyjna, plastyczna, ruchowa i z muzyką na wesoło z kolorem żółtym.

Nauka języka angielskiego:

Słownictwo:

Nice to see you,

Body parts: hands, knees, feet, eyes, ears

Sky, sun, grass, kite, ball, car, hat

Weather: sunny, wind, windy, blow, rain, raining.

Dialog: What colour is the apple/ pear/ dog?

It is red/ yellow/ green/ blue.

Rozumienie i wykonywanie czynności podczas zabaw:

sit down, stand up, show us (kite, hat, sun, car), close your eyes, open your eyes

clap your hands, pat your knees, stomp your feet, blink your eyes, wiggle your ears

Hello song

Hello nice to see you everyone. Hello nice to see you everyone.

Hello to you. Hello to you. Hello to you. Hello to me.

Hello nice to see you everyone. Hello nice to see you everyone.

The sun

The sun, sun, sun

Is hot, hot, hot.

I like the sun a lot, lot, lot

I have, have, have

A hat, hat, hat.

To the sun like that.

Blow! Wind, blow!

Blow! Wind, blow! Blow! Wind, blow!

It is windy. It is windy.

Blow! Wind, blow! Blow! Wind, blow!

It is raining

Rain, rain, rain, rain.

It is raining. It is raining.

Rain, rain, rain

It is raining. It is raining.

What can we do.

We can jump, jump, jump.

When the rain, rain. rain.

We can jump jump jump.

When the rain again.

On a windy day I can fly my kite

On a windy day I can fly my kite

On a windy day I can fly my kite

On a windy day I can fly my kite.

Do zabawy:

Clap, clap, clap your hands

Clap, clap, clap your hands clap your hands together

Now, let’s pat our knees.

Pat, pat, pat your knees pat your knees together Pat, pat, pat your knees pat your knees together

Can you stomp your feet?

Stomp, stomp, stomp your feet stomp your feet together Stomp, stomp, stomp your feet stomp your feet together

Now, let’s blink our eyes!

Blink, blink, blink your eyes blink your eyes together Blink, blink, blink your eyes blink your eyes together.

Get ready to wiggle your ears!

Wiggle, wiggle, wiggle your ears wiggle your ears together Wiggle, wiggle, wiggle your ears wiggle your ears together.

Now, clap your hands! Clap, clap, clap your hands clap your hands together

Clap, clap, clap your hands clap your hands together.

What colour is the sky?

It’s blue, it’s blue, it’s blue.

The sky is blue. The sky is blue.

What colour is the sun?

It’s yellow, it’s yellow, it’s yellow.

The sun is yellow. The sky is blue.

What colour is the grass?

It’s green, it’s green, it’s green.

The grass is green. The sun is yellow. The sky is blue.

What colour is an apple?

It’s red, it’s red, it’s red.

An apple is red. The grass is green. The sun is yellow. The sky is blue.

A ram sam, sam

A ram sam, sam. A ram sam, sam. A ram sam, sam. Guli guli, guli, guli, ram sam, sam.

A rafi, a rafi. Guli guli, guli, guli, ram sam, sam.

A rafi, a rafi. Guli guli, guli, guli, ram sam, sam.

 

 • WRZESIEŃ

Powitanie w przedszkolu:

 • Zabawy dowolne w sali – poznawanie jej wyposażenia;
 • Powitanki „Witaj” / „Witam cię w przedszkolu” – wzajemne poznanie się, nawiązanie serdecznego kontaktu, zabawa integracyjna;
 • Zabawa naśladowcza z piosenką „ Koła autobusu kręcą się”, „ Tu paluszek, tu paluszek”;
 • Zabawa ruchowa „Balonik”z rekwizytem – utrwalanie rymowanki;
 • Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami;
 • Zabawa porządkowa „Koło” ;
 • Zabawa zapoznawcza „Witam uprzejmie”;
 • Nauka wiersza„Trzylatku”  I. Salach – wdrażanie do uważnego słuchania, rozmowa na temat treści wiersza.  

Mój mały trzylatku                               

usiądź z nami w kole                              

Pani ci pokaże                                         

twoje przedszkole.                                 

 W szatni schowaj butki, 

a zabawki w sali. 

W umywalni powieś ręcznik 

zuch jesteś – choć mały! 

 • Zabawa ruchowa „Chodzimy, siedzimy” – reagowanie na sygnał;
 • Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, indywidualne kontakty N. z dziećmi – kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy;
 • Zabawa ruchowa „Znak radości” – sprzyjająca nawiązywaniu bliższych relacji;
 • Zabawa dydaktyczna „ Mój znaczek” – próby opisywania wyglądu znaczka;
 • Praca plastyczna „ Mój znaczek” – malowanie znaczka palcami. 

W łazience myjemy ręce:

 • Zabawa matematycznaMało czy dużo?” – klasyfikowanie przedmiotów i próba określania ich liczebności;
 • Zabawa ruchowa „Zwierzaczki” – zabawa ruchowa z elementem czworakowania;
 • Kształtowanie codziennych nawyków higienicznych po zabawie i przed posiłkami;
 • Zabawa dydaktyczna „W łazience” – zabawa z kategoryzowaniem, podawanie nazw przyborów higienicznych, ustalanie ich przeznaczenia;
 • Zabawa naśladowcza „Myjemy rączki” – utrwalanie wiedzy o czystości, utrwalanie wizerunku znaczka przedszkolnego;
 • Zabawa pantomimiczna „Lustro w łazience”;
 • Zabawa manualna „Pasta” – działania z plasteliną;
 • Zabawa paluszkowa „Spotkały się paluszki” – ćwiczenie koncentracji;
 • Zabawa ruchowa „Kolor do koloru” – ćwiczenie spostrzegawczości;
 • Rozwiązywanie zagadek dotyczących kolorów z wykorzystaniem ilustracji;
 • Praca indywidualna z dzieckiem, „Sprzątamy zabawki” – zajęcia porządkowe, nabywanie doświadczeń społecznych, ćwiczenie orientacji w przestrzeni.

Nasze przedszkole:

 • Rozmowa  „Jurek Jeżyk i uprzejmość”  – o uprzejmości na podstawie opowiadania;
 • Zabawa ruchowa w kole „Kółko graniaste” – utrwalanie umiejętności ustawiania się w kole;
 • Zabawa ze śpiewem „Ja i ty” ;
 • Zabawa dydaktyczna „Części ciała” – nazywanie i przeliczanie części ciała;
 • Zabawa matematyczna  „Jeden, dwa, a może trzy?”;
 • Zabawa integracyjna „Stary niedźwiedź mocno śpi” – zachęcanie do uczestnictwa we wspólnej zabawie ruchowej;
 • Zabawa ruchowa „Duży, mały” – odpowiednie reagowanie na sygnał;
 • Zabawa muzyczna „Który to instrument?” – rozróżnianie instrumentów, ćwiczenie pamięci słuchowej;
 • Zabawa ortofoniczna „Czyścioszki” – naśladowanie odgłosów sprzętu służącego do sprzątania;
 • Nauka piosenki  „Nie chcę cię znać” – odtwarzania jej ruchem, współdziałanie w tańcu;
 • Zabawy dowolne w ogrodzie przedszkolnym, ustalenie sygnału/znaku grupowego na zbiórkę;
 • Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, zachęcanie do eksplorowania sali. 

Nauka języka angielskiego: 

Greeatings: Hello, bye, bye, good morning

Toys: doll, teddy bear, ball, car,

Animals: dog, cat

Colours: red, green, yelow, blue.

Fruits: apple, pear, plum, banana

Body parts: me, you, hand, head, nose, chin, arm, knee, feet, finger

Numbers: one, two, three

Activity: walk, gallop, hop, tip-toe, run

Songs and poems

Good morning

Good morning. Good morning.

Hello. Hello to you.

Hello

Doll says hello, Teddy says hello,

A dog says woof and a cat says meow.

Good bye

Doll says good bye, Teddy says good bye,

A dog says woof and a cat says meow.

Hello yellow

Hello yellow. Hello yellow. Hello red.

Hello yellow. Hello yellow. Hello blue.

Hello yellow Hello yellow. Hello to you.

Red light, green light 
Red light stop, green light go
Red light stop, green light go
Red light stop, green light go ………….now you know.

Apples and bananas

I like to eat, eat, eat

apple and bananas.

One little finger

One little finger, One litle finger tap, tap, tap

Put your finger up, Put your finger down

Put it in your head, nose, chin /arm/ knee /feet.

Fruits

1,2, 1,2,3 apple on the tree

1,2, 1,2,3 pear on the tree

1,2, 1,2,3 plum on the tree

1,2, 1,2,3 banana on the tree

Hello (do zabawy)

Hello, nice to see you everyone.

Hello to you, hello to you, hello to you, hello to me.

Hello, nice to see you everyone.

Five little giraffes (do oglądania I zabawy)

Five little giraffes jumping on the bed.

One fell off and bumped his head.

Mama called the doctor and the doctor said,

„No more giraffes jumping on the bed!”

Four little giraffes jumping on the bed.

One fell off and bumped his head.

Mama called the doctor and the doctor said,

„No more giraffes jumping on the bed!”

Three little giraffes jumping on the bed.

One fell off and bumped her head.

Mama called the doctor and the doctor said,

„No more giraffes jumping on the bed!”

Two little giraffes jumping on the bed.

One fell off and bumped his head.

Mama called the doctor and the doctor said,

„No more giraffes jumping on the bed!”

One little giraffes jumping on the bed.

She fell off and bumped her head.

Mama called the doctor and the doctor said,

„No more giraffes jumping on the bed!”